0 0
Recept prababičiek – Vyskoč z vody

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingrendiencie

500 g Polohrubá múka
40 g Čerstvé droždie
p.ch. Soľ
1 pl Kryštálový cukor
300 g Maslo
6 pl Mlieko
p.ch. Práškový cukor
p.ch. Vanilkový cukor

Recept prababičiek – Vyskoč z vody

Kuchyňa:
  • Ľahké

Ingrendiencie

Popis

Zdieľať

Jeden recept z truhlice našich starých materí. Cesto kysnuté pod vodou poznali a pripravovali už naše prababičky. Tým, že cesto kysne vo vode, je jemnejšie a chutnejšie. Z tohto cesta sa pečú výborné krehké rožky, buchtičky, hrebene alebo pampúšiky, plnené klasickými plnkami. Alebo sa len povykrajujú malinké kvetinky, kolieska a podobné tvary, ktoré sa po upečení obaľujú v práškovom cukre zmiešanom s vanilkou.

(Visited 4 066 times, 1 visits today)

Postup receptu

1
Hotovo

Najskôr si pripravíme kvások. Do vlažného mlieka dáme lyžičku cukru a rozmrvíme čerstvé droždie. Necháme vykysnúť. Mlieko nesmie byť príliš horúce, aby sa droždie nesparilo. Keď narastie plný pohár, kvások je pripravený.

2
Hotovo

Na podložku alebo dosku nasypeme múku, pridáme soľ a mäkké maslo. Pridáme kvások a spracujeme vláčne cesto.

3
Hotovo

Do vyššej misky dáme vodu, vložíme do nej cesto tak, aby bolo vody aspoň päť centimetrov nad cestom. Voda by mala mať izbovú teplotu. Ak sa dá voda teplejšia, cesto býva po vykysnutí dosť riedke a horšie sa s ním pracuje. Cesto zvykne po polhodine vyskočiť. Niekedy to trvá trochu dlhšie. Ihneď potom môžeme robiť koláče a môže sa hneď piecť! Len dbajte na to, keď vyskočí, aby ste ho hneď vybrali a osušili kuchynskou papierovou utierkou. Inak vám bude po vybratí tiecť, potom treba primiesiť múku a znova spracovať a to už nie je ono.

4
Hotovo

Cesto dáme na pomúčenú podložku a rozvaľkáme. Nakrájame rádielkom a dáme obľúbenú plnku. Napríklad makovo-lekvárovú.

5
Hotovo

Cesto preložíme a okraje stlačíme. Položíme na suchý plech, vložíme do vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečieme asi 25 minút do svetloružova.

6
Hotovo

Ešte teplé obalíme v práškovom cukre zmiešanom s cukrom vanilkovým. Zo zbytkov cesta povykrajujeme maličké koláčiky a tiež upečieme, ale stačí 10 - 15 minút. Takže do posledného kúska cesto zužitkujeme.

Lydia

Predošlý
Chrumkavé domáce pivné rožky.
Ďalší
Famózne hovädzie závitky so sušenými slivkami.
Predošlý
Chrumkavé domáce pivné rožky.
Ďalší
Famózne hovädzie závitky so sušenými slivkami.