• Home
  • Rôzne
  • Zázrak menom jedlá sóda – 27 spôsobov použitia pre dom aj pre zdravie
0 0
Zázrak menom jedlá sóda – 27 spôsobov použitia pre dom aj pre zdravie

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Zázrak menom jedlá sóda – 27 spôsobov použitia pre dom aj pre zdravie

Kuchyňa:
  • Stredné

Popis

Zdieľať

Použitie jedlej sódy je neuveriteľné jednoduché a praktické. Možno z nej vytvoriť čistiaci roztok, ktorý pohlcuje pachy, či čistiacu pastu alebo ju použiť aj bez vody. Krása jedlej sódy je v jej šetrnosti a zároveň veľkej sile.

Jedlá sóda má neuveriteľný záber. Veľmi odporúčame ju mať vždy doma, alebo na cestách, pretože ju využijete v nesmiernom množstve situácií. Konkrétne v 27 situáciách, ktoré sme Vám spísali:

(Visited 576 times, 1 visits today)

Postup receptu

1
Hotovo

Čistenie zubov:

Zubná pasta vyrobená z jedlej sódy a 3% peroxidu vodíka je skvelou náhradou ku kupovanej paste bez fluóru. Môžete tiež len nasypať jedlú sódu na kefku s bežnou pastou, aby ste dosiahli lepšie výsledky. Jedlá sóda je však natoľko silná, že by ste sa mali vyhnúť každodennému používaniu.

Viete, že jedlú sódu používajú aj profesionálni zubári? A to z rovnakých dôvodov, aké tu uvádzame. Technika sa volá Air flow a slúži predovšetkým na odstránenie pigmentácií. Viac o tejto technike tu .

2
Hotovo

Svieži dych:

Nasypte čajovú lyžičku do pol hrnčeka vody a zamiešajte. Zmes pretrepte v ústach a kloktajte. Potom ústa vypláchnite vodou. Všetky pachy sú neutralizované, nie len prekryté.

3
Hotovo

Starostlivosť o strojčeky a iné ústne aparáty:

Namočte ich v zmesi dvoch lyžičiek sódy bikarbóny rozpustenej v pohári teplej vody. Jedlá sóda pomáha odlepeniu čiastočiek jedla a neutralizuje pachy. Aparáty môžete aj pomocou jedlej sódy a kefky jednoducho vyčistiť.

4
Hotovo

Jedlá sóda ako peeling:

Vyrobte si pastu z 3 dielov jedlej sódy a 1 dielu vody. S touto pastou jemne masírujte kožu krúživými pohybmi. Táto pasta je tak šetrná, že ju môžete používať denne.

5
Hotovo

Dezodorant:

Pastu, či prášok môžete použiť aj na Vaše podpazušie pre neutralizáciu telesného pachu.

6
Hotovo

Pálenie záhy:

O tomto už asi počul každý. Jedlá sóda je instantná pomocník pri pálení záhy. Dávkovanie v tomto prípade nájdete na obale.

7
Hotovo

Pomocník pri poštípaní hmyzom a svrbenie:

Pri poštípaní hmyzom opäť použijeme pastu z jedlej sódy, ktorú natrieme na postihnuté miesto.

8
Hotovo

Mydlo:

Namiesto mydla môžeme použiť opäť pastu z jedlej sódy, teda 3 diely sódy a 1 diel vody, či môžeme vodu nahradiť jemným tekutým mydlom.

9
Hotovo

Zdravé vlasy:

Nasypte si do dlane malé množstvo jedlej sódy spolu s obľúbeným šampónom. Umyte vlasy tak ako vždy a poriadne prepláchnite. Jedlá sóda pomôže odstrániť zvyšky vlasových produktov ako sú gély, laky a iné.

10
Hotovo

Čisté kefy a hrebene:

Pre krásne a zdravé vlasy je potrebné sa starať aj o kefy a hrebene. Odstráňte mastnotu kief z vlasov v roztoku z čajovej lyžičky sódy rozpustenej v teplej vode. Nechajte niekoľko minút ponorené, opláchnite a nechajte uschnúť.

11
Hotovo

Jedlá sóda do kúpeľa:

Pridajte pol hrnčeka (klasický 0,25l) do kúpeľa a neutralizujteť tak kyslosť kože, mastnotu a pot. Jedlá sóda Vašu kožu tiež zjemní.

12
Hotovo

Zmäkčenie chodidiel:

Rovnaký postup ako v predchádzajúcom bode platí aj pre nohy a prevažne pre nich. Pri kúpeli si jemne masírujte chodidlá a jedlá sóda Vám je znateľne zjemní.

13
Hotovo

Jedlá sóda ako pomocník pri upratovaní - Čistá kúpeľňa:

pre bezpečné a efektívne vyčistenie vane, umývadla aj drezu stačí nasypať jedlú sódu na hubku a vydrhnúť povrch. Potom dôkladne opláchnuť. Pokiaľ chcete extra čistiacu silu, zmiešajte jedlú sódu, kuchynskú soľ a ľubovoľný prostriedok na riad.

14
Hotovo

Dokonalé čistý riad, hrnce i panvice:

Pridajte dve vrchovaté lyžice sódy do drezu s vodou (spolu s prostriedkom na riad) a nechajte odmočiť.

15
Hotovo

Čisté hubky na riad:

Pokiaľ Vám hubka stále slúži, ale zapácha, nechajte ju chvíľu v silnom roztoku 4 lyžíc sódy a štvrť litra vody.

16
Hotovo

Čistá mikrovlnka:

Len trocha sódy na hubke, vydrhnúť a dôkladne vytrieť vodou. Všetko čisté a bez silného chemického zápachu.

17
Hotovo

Čistidlo na striebro:

Ak máte v domácnosti napríklad strieborné príbory, zmiešajte jeden diel vody a tri diely sódy v pastu, ktorá ich zas rozžiari. Potom dôkladne opláchnite.

18
Hotovo

Čisté hrnčeky od čaju a kávy:

Usadeniny od kávy a čaju, ktoré v hrnčeku vytvára nielen škaredé mapy, ale tiež vďaka nim horknú nápoja. Opäť stačí na hubku nasypať jedlú sódu a vydrhnúť. Ak by boli usadeniny príliš zažranej, zmiešajte 1/4 litra vody a 1/4 hrnčeka sódy v roztok, v ktorom hrnčeky necháte cez noc a potom vydrhnite hubkou so sódou.

19
Hotovo

Vyčistí rúru:

Rozprášte sódu na dno rúry a postriekajte vodou, aby ju natiahla. Nechajte cez noc a potom zotrite a vydrhnite. Poprípade môžete rúru vyčistiť opäť pomocou pasty zo sódy.

20
Hotovo

Čisté podlahy:

hrnčeka sódy a kýbel teplej vody. A podlaha sa leskne čistotou

21
Hotovo

Čisté múry i nábytok:

Dokonca aj čmáranice z pasteliek na stene vyčistíte pomocou sódy ľahko trené vlhkou hubkou. Potom vymiešame suchou handrou.

22
Hotovo

Čisté závesy od sprchy:

Opäť jednoducho dáme jedlú sódu na kefu, či hubku a drhneme.

23
Hotovo

Pomocník do práčky:

Podajte praciemu prášku a aviváži pomocnú ruku pri praní bielizne. Pridajte 1/2 hrnčeka jedlej sódy, ktorá lepšie vyrovná PH vody a bielizeň bude čistejšia a jasnejšia.

24
Hotovo

Jemné pranie oblečenia pre bábätká:

Rovnaký recept ako č. 23, teda pridať 1/2 hrnčeka sódy do práčky pomáha aj pri odstránení extra silných škvŕn na oblečení pre bábätká, ktoré si o to viac zasluhuje jemnú starostlivosť.

25
Hotovo

Čisté plienky:

Ak používate handrové plienky, rozpustite 1/2 hrnčeka sódy v pol litri vody a nechajte chvíľu odmočiť.

26
Hotovo

Čisté športové vybavenie bez zápachu:

Roztok z jedlej sódy (4 lyžice sódy a 0,25 litra teplej vody) použijeme napríklad na odstránenie zápachu z topánok. Zápach zo športových tašiek môžete odstrániť tak, že ich vysypete jedlou sódou. Na silnejší zápach použite opäť pastu z jedlej sódy. (3 diely sódy, 1 diel vody)

27
Hotovo

Odstráňte mastné fľaky:

Mastné škvrny či škvrny od oleja napríklad na podlahe garáže ľahko vydrhnite pomocou sódy a kefy.

Lydia

Predošlý
Chrumkavé a pikantné mini pizze za pár minút
Ďalší
Inšpirácia na neuveriteľne roztomilé makrónky v podobe zvieratiek
Predošlý
Chrumkavé a pikantné mini pizze za pár minút
Ďalší
Inšpirácia na neuveriteľne roztomilé makrónky v podobe zvieratiek