• Home
  • Pistácie v obchode sú príliš drahé a mne sa nechcelo míňať za ne veľa peňazí. Takto si ich zvládnete vypestovať doma aj vy!
0 0
Pistácie v obchode sú príliš drahé a mne sa nechcelo míňať za ne veľa peňazí. Takto si ich zvládnete vypestovať doma aj vy!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Pistácie v obchode sú príliš drahé a mne sa nechcelo míňať za ne veľa peňazí. Takto si ich zvládnete vypestovať doma aj vy!

  • Stredné

Popis

Zdieľať

Ktosi múdry kedysi povedal, že pistácie sú maškrtou kráľov. A my sa tomu vôbec nečudujeme. Sú také dobré a také drahé. Kupovať si ich v obchode vyjde drahšie ako nakúpiť potraviny na jednoduchú večeru…

Obľúbený plod zbožňujú deti aj dospelí. Ak náhodou donesieme z nákupu vrecko pistácii, ide sa za nimi potrhať celá rodina. Do piatich minút je po nich. A štyri eurá za balíček z Lidla sú fuč takisto. Všetci si pochutili, no nikto si to vlastne ani nestihol uvedomiť. Nikto ešte neobjasnil, prečo sú pistácie také drahé. Možno je to preto, lebo ľudia ich milujú a tak sú za ne ochotní aj niečo utratiť. To však už nemusíte. Stačí kúpiť ešte jeden balíček a nedovoliť ho nikomu zjesť. Pistácie si však môžete môžete dopestovať aj doma.

(Visited 1 828 times, 1 visits today)

Postup receptu

1
Hotovo

Ako ich pestovať?

Na to, aby sa vám podarilo vypestovať vlastné pistácie, budete potrebovať jedno vrecúško čistých nesolených plodov. Kúpite ich v ktoromkoľvek väčšom potravinovom reťazci. Pistácie namočte do pohára s vlažnou vodou na 24 hodín. Pistácie vo vode napučia.

2
Hotovo

Potom ich preložte do navlhčenej papierovej servítky alebo kuchynskej utierky, prikryte a vrch ešte postriekajte vodou. Môžete použiť rozprašovač alebo ich jednoducho pokvapkajte. Nechajte vlhkú servítoku na tanieri na okennom parapete a čakajte zhruba 4-5 dní. Po uplynutí tejto doby sa začnú na pistáciách objavovať drobné klíčky. Dbajte na to, aby po celú dobu bola servítka vlhká, pistácie nesmú uschnúť!

3
Hotovo

Keď budú klíčky dostatočné dlhé, presaďte ich do črepníka od pôdy. Potrebujú kvalitný a priepustný substrát. Použiť môžete napríklad substrát na kaktusy s prímesou piesku a rašeliny. Vyklíčené rastliny vkladajte do pôdy tak, aby bol aj klíček čiastočne pod zemou. Pistácia by nemala byť pôdou pridusená, len zľahka prikrytá.

4
Hotovo

Pôdu pravidelne zavlažujte a rastúci poklad nechajte na parapete až dokým nebude zo zeme trčať približne 12-15 cm. Potom ju presaďte do väčšieho črepníka, aby mala priestor rásť a dávať plody. Pri presádzaní môžete použiť suchší substrát, pôda už nepotrebuje byť neprestajne vlhká. Teraz sa už nič nestane ani keď pôda medzi zalievaniami celkom preschne.

5
Hotovo

Nespoliehajte sa však na to, že rastlina bude rásť sama. Zálievku si vyžaduje pravidelnú. Pravidelnosť bude závisieť od toho, ako rýchlo jej preschne pôda. Pozor si však dajte aj na to, aby mala rastlina dostatočnú vlhkosť vzduchu, preto ju každý deň poprášte vodou z rozprašovača.

6
Hotovo

Nebuďte netrpezliví. Pistácia je presne tá rastlina, ktorá potrebuje dostatok času, kým prinesie prvú úrodu. Nebojte sa preto, že vaše pestovanie nebude úspešné. Každý správny záhradkár a pestovateľ vie, že rastlinky potrebujú svoj čas. Preto nezabúdajte na zlaté pravidlo – trpezlivosť ruže prináša.

7
Hotovo

Predzvesťou plodov sú prvé kvety. Tie sa na vašom stromčeku objavia približne po troch-štyroch rokoch. Rastline dávajte dostatok pozornosti a starostlivosti. Časom vám to všetko vráti. Veľa šťastia!

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Lydia

Predošlý
Za pár minút chutná večera, potrebuješ len párky, syr a lístkové cesto!
Ďalší
Vyskúšaný domáci recept: Super-zdravé želé kocky plné probiotík!
Predošlý
Za pár minút chutná večera, potrebuješ len párky, syr a lístkové cesto!
Ďalší
Vyskúšaný domáci recept: Super-zdravé želé kocky plné probiotík!